Мърчандайзинг – голямо разнообразие от продукти на по-малко място!

подредба регал, мърчандайзинг

„ – Защо мострите на новите продукти още не са изложени на рафта? А, на тези тук, къде са им етикетите с новите цени? “

Вероятността работния ден на един търговски работник или продавач консултант да започне по аналогичен начин е много по-голяма от колкото:

„ – Колеги, през изминалата седмица продадохме 90% от продуктите с намаляващ срок на годност и увеличихме продажбите с 5%. Освен това вече имаме повече свободна складова площ. Браво!..“

Истината е, че докато подредим регала и/или склада „като за снимка“ все ще се намери някой колега или клиент, който да вкара хаос. Дали ще се закупи последното количество и коша ще се опразни или просто продукта няма да е заведен в складовата програма и не може да се продаде, продажбата вече е пропусната, клиента си е тръгнал … и се надяваме да се върне след време.

Факт е, че едни продукти се продават повече от други, но къде се крият причините, можем да разберем само ако търсим на правилното място – в обекта, сред подредените в кошове и на палети продукти, на куки и стелажи и др. Но, кои от тях да се изложат най-отпред за да не се виждат дупки и прашни места, какво да правим когато стоката намалява или е свършила, как да следим наличието на етикети и рекламни материали и още много други…

На всеки от нас се е случвало да влезе в супермаркета и да види между регалите чаровни момичета и момчета, които непрексънато се навеждат, нещо подреждат и си водят записки на тефтера в ръка. „Кои са те?“ – се питат някои, а други ще кажат: „Ааа, това са нашите мърчандайзери. Те се грижат за подредбата на продуктите и за реда в търговската зала.“

За ползите от реда може да се говори много, но най-важните в нашия случай са:

–        продукта е трудно продаваем, защото „се води в програмата“, но е невидим за клиента, тъй като липсва на рафта. Практиката е: „Извинете, не знаех, че продавате и батерии за този часовник!“;

–        търговското пространство е толкова уплътнено, че на места  има масиви от продукти, които пречат на свободното минаване и лесно пазаруване. Практиката е:„Съжалявам, спънах се в тази кутия и стана петното на пода. Дължа ли Ви нещо за случилото се?“;

–        естетичност и атмосфера в обекта – когато всяко нещо е на правилното място, клиента се чувства уверен и спокоен. Практиката е:  „Ето това е МОЯТ магазин!“;

–        постоянно пълни рафтове, отлична видимост, богат асортимент – тук практика няма, защото добрият търговец знае какво значи недоволен клиент и без колебание прави инвестиции за по-добър мърчендайзинг: плексигласови поставки за обувки, химикали, козметика и дребни бижута; прозрачни конейнери на самообслужване за бонбони, кафе, ядки и др., защото клиентите са си изпатили достатъчно дълго от това „Проблем ли са Ви 0,100 кг.?“ и сега искат сами да определят дозата; плетени кошници с изкуствени мостри на плодове и зеленчуци; прегради тип разделители за различните продукти на регала и още много др., които можете да намерите тук: https://www.hi-pos.com

Публикувано в Mърчандайзинг, Банери и стойки за плакати, Контейнер за насипни храни, Кош за промоции, Пазаруване он-лайн, Поставки и стелажи за брошури, Практически съвети, Продукти, Стойки за цени с етикети , , . Постоянна връзка.

Вашият коментар